Tudj meg többet a korai magzatvíz szivárgásról, és annak lehetséges okairól, jeleiről, vagy épp a korai magzatvíz kimutatásának lehetőségeiről. Maradj nyugodt a terhesség alatt, hiszen nincs fontosabb mint Te és születendő gyermeked egészsége.
A magzatot a terhesség kezdetétől fogva egy folyadékkal teli üreg (az amnionüreg) veszi körül, mely idővel magzatburokká alakul. A magzatburok tartalmazza a magzatvizet, mennyisége fokozatosan nő a terhesség alatt. A 12. terhességi héten 60 milliliter, középidőben 300, szülés idejére 1000-1500 milliliter a mennyisége. Tulajdonképpen a magzatvíz biztosítja a magzat körül az állandó hőmérsékletet, lehetővé teszi a szabad magzatmozgást és védő funkciót is ellát a külső behatásokkal szemben.
Mik a korai burokrepedés jelei?
Normál szülés esetén a burok a méhszáj teljes kinyílása, eltűnése alatt reped meg, ilyenkor folyik el a magzatvíz is. Ha a burok a fájások megindulása előtt reped meg, azt idő előtti burokrepedésnek hívjuk. Abban az esetben, ha a burok a méhszáj vetületében reped meg (centrális burokrepedés), az hirtelen bőséges mennyiségű, idővel csökkenő, de állandó magzatvízfolyást eredményez. Ha a magzati koponya rögtön lezárja a medence bemenetet, az utószivárgás minimális lehet. Amikor a burok a belső méhszáj feletti területen reped meg, magas burokrepedés történik. Ilyenkor kevés, esetleg szakaszos magzatvízcsorgást észlelhetünk. Ha ez idő előtt történik, van esély a magas buroknyílás letapadására.
Ha a burok a fájások megindulása után, de a méhszáj eltűnése előtt reped meg, szintén korai burokrepedésről beszélünk. Előnye, hogy ha rögzült az elöl fekvő rész, nem sodródhat ki köldökzsinór vagy aprórész. Ilyenkor felerősödnek a fájások és rövidebb is lesz a szülés alatti tágulási szakasz. Ezért rögzült elöl fekvő rész és 4-6 centiméterre kitágult méhszáj esetén az álló burkot meg is repeszthetik a szülés gyorsítása érdekében. Burokrepedés esetén a magzati szívhangokat legalább két fájáson keresztül ellenőrizni, mérni kell. Az idő előtti burokrepedés után a fájások általában rövid időn belül megindulnak.
Mi válthatja ki a magzatburok idő előtti megrepedését?
Az ok sokféle lehet: a méhnyakcsatorna és a hüvely fertőzöttsége, még gyakoribb a méhszáj és nyakcsatorna zárási elégtelensége, ami lehet veleszületett is, de erőltetett műszeres feltágítás következménye is okozhatja, például terhességmegszakítás után. Előfordulhat túlfeszített méhtágulás, kóros magzatvizesség vagy ikerterhesség esetén is.
Mit lehet tenni korai burokrepedés esetén?
Korai burokrepedésnél a teendők a magzat érettségétől függnek. Az idő előtti burokrepedés fő veszélye a hüvely felől felszálló fertőzés esélye. Ezért érett magzat esetén legfeljebb hat órás várakozás indokolt a szülés megindításáig. Akkor, ha a magzat még nem elég fejlett (a terhesség 24-36. hete között), van, ahol ugyanígy járnak el, tekintet nélkül a magzat érettségére, de van olyan intézmény, ahol gondos ellenőrzés mellett a várakozó álláspontot képviselik a kissúlyú magzat tüdőérésének javítása érdekében. Ekkor fokozott ellenőrzés szükséges az esetleges fertőzés elkerülése érdekében, melynek kialakulása esetén a szülést mesterségesen indítják meg, vagy azonnal császármetszést hajtanak végre. A várakozás feltételei: négyóránkénti anyai hőmérséklet- és pulzusmérés, naponta fehérvérsejt számolás, nyakcsatorna váladék és magzatvíz bakteriális tenyésztése, napi ultrahangos vizsgálat. Van, ahol megelőző antibiotikus kezelést is adnak, legkésőbb a szülés beindításakor.