A húgyúti fertőzések a fertőző betegségek leggyakrabban előforduló típusa, és szerencsére többnyire nem járnak komplikációkkal. Elsősorban bakteriális fertőzésekről van szó, ritkán játszanak szerepet benne más kórokozók. Az egyik legveszélyesebb szövődmény a vesemedence-gyulladás lehet. A statisztikák szerint a nők körülbelül 80%-a élete során legalább egyszer átesik ezen a „felfázásos” tüneten. Sokan nem tudják, de a tüneteket nem felfázás okozza, hanem a hólyagba bejutott kórokozó, így érinthet nőket, férfiakat, gyermekeket, sőt csecsemőket is egyaránt. Leggyakoribb okozójuk a baktériumok.
A húgyúti fertőzés kialakulása
A húgyúti fertőzéseket okozó kórokozók a húgycsövön keresztül kerülnek a húgyhólyagba. Hatásukra begyulladnak a különböző szövetek. Attól függően, hogy meddig jutnak „be” a kórokozók, kialakulhat húgycsőgyulladás és húgyhólyaggyulladás is, ezeket hívjuk alsó húgyúti fertőzéseknek. Súlyos esetben vesemedence-gyulladás is felléphet, ami már felső húgyúti fertőzésnek számít. Ha a vesemedence gyulladást nem ismerik fel időben, a veseszövetek pusztulása miatt a vese jelentős mértékben károsulhat, működése korlátozódik.
Egyes krónikus betegségekről tudható, hogy növelik az visszatérő húgyúti fertőzés kockázatát. Cukorbetegség esetén a vizelet magasabb cukortartalma és gyengébb immunrendszer egyaránt hozzájárulhat a gyakoribb fertőzéshez. A vizeletkatéter használatának is gyakori mellékhatása a fertőzés, hiszen a húgycsövön keresztül a hólyagba bevezetett cső ideális utat kínál a kórokozóknak a bejutásra. A katéter steril behelyezési és ápolási szabályainak szigorú betartásával ez megelőzhető.
Nagyobb a húgyúti fertőzés veszélye vese-vagy hólyagkő megléte esetén, de egyes urológiai betegségek vagy urológiai sebészeti beavatkozások (pl: vese transzplantáció) egyik szövődménye is lehet a húgyúti fertőzés. A kockázatot növeli az immunrendszer gyengesége és minden olyan elváltozás is, ami a vizelet szabad eltávozását akadályozza. A húgyúti fertőzések nagyobb gyakorisággal fordulnak elő HIV-fertőzötteknél, illetve olyan betegeknél, akik valamilyen immuncsökkentő kezelés alatt állnak. A menopauza után az ösztrogén szintjének csökkenése is fokozza a húgyúti fertőzésre való hajlamot. A szexuális együttlét önmagában is egy kockázati tényező a nők számára, ugyanis az aktus során irritálódhat a húgycső, a kórokozók könnyebben juthatnak a hólyagba. Különösen fontos odafigyelni terhesség esetén, gyermekeknél és csecsemőknél is.
A húgyúti fertőzés tünetei
A húgyúti fertőzés tipikus tünete a fájdalmas vizeletürítés, gyakori vizelési inger, esetleg véres vizelet. Ez a tünetegyüttes még csak húgyhólyaggyulladásra utal. Ha láz és/vagy deréktáji fájdalom is jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy kizárható legyen a vesemedence-gyulladás . Húgyúti fertőzésre utal a vizeletben kimutatható vér, a fehérvérsejtek és genny jelenléte, illetve baktériumürítés. Húgyúti fertőzések esetén a diagnózist a tünetek, vizelet- és vérvizsgálat, illetve a húgyutak és a vese vizsgálata alapján állítja fel az orvos. Enyhébb esetekben egy antibiotikum kúrával kezelhető is a fertőzés. Súlyosabb esetekben a vizeletmintából tenyésztést végeznek, és ellenőrzik, hogy a kitenyésző kórokozó mely antibiotikumokra érzékeny. Vesemedence-gyulladás esetén – kórházi kezelésre is szükség lehet. Sok folyadék bevitelével és a húgyhólyag gyakori ürítésével csökkenthető a fertőzésveszély, hiszen vizeletürítéskor a baktériumok a vizelettel együtt távoznak.